بیت کوین

بیت کوین | BTC | Bitcoin

1400/03/25 115

بیت کوین چیست؟


اولین اشاره به محصولی به نام بیت کوین در آگوست 2008 بود که دو برنامه نویس با استفاده از نام های Satoshi Nakamoto و Martti Malmi دامنه جدیدی را با نام bitcoin.org ثبت کردند. در اکتبر همان سال ، ناکاموتو سندی را منتشر کرد ، به نام کاغذ سفید ، با عنوان "بیت کوین: سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا". در ماه های گذشته ، ناکاموتو و گروهی از محققان داوطلب ،نسخه های مختلفی از این مفهوم را در انجمن ها و موضوعات ایمیل ارائه داده بودند. در سال 2008 بود که همه چیز جمع بندی شد .

 

بیت کوین چیست؟

 
این مقاله اصول بیت کوین ، یک سیستم پرداخت الکترونیکی را بیان می کند که با اطمینان از معاملات مطمئن و قابل تأیید ، نیاز به هرمقام مرکزی را از بین می برد. به طور خلاصه ، این سند شکل جدیدی از ارز را توصیف کرده است که اجازه پرداخت غیر قابل اعتماد در وب را می دهد- یعنی آنها به مقدار حداقل یا حتی عدم اعتماد طرفین احتیاج دارند.
به عبارت دیگر ، این سیستم به دو کاربر که یکدیگر را نمی شناختند و به هم اعتماد ندارند ، اجازه داد پول را به همان روشی که می توانند به عقب و جلو انتقال دهند ، مبادله کنند.
این سیستم همچنین به کاربران اجازه می داد تا پیام ها ، معاملات و داده ها را با استفاده از ابزاری به نام رمزگذاری کلید عمومی تأیید کنند و از این طریق دیگر نیازی به افشای هویت آنها برای شرکای معامله یا اشخاص ثالث نیست.
در ژانویه 2009 ، اولین معامله ارز بیت کوین بین دو رایانه متعلق به ناکاموتو و مرحوم هال فینی ، توسعه دهنده و علاقه مند به اوایل ارز رمزنگاری رخ داد
تا به امروز ، هیچ کس نمی داند که ساتوشی ناکاموتو واقعاً کیست. حتی شخصی به نام دوریان ناکاموتو توسط خبرنگار نیوزویک در سال 2014 به اشتباه به عنوان خالق بیت کوین معرفی شد.
 

در نهایت ، به دلیل غیرمتمرکز بودن پلت فرم ، دانستن اینکه Satoshi Nakamoto کیست مهم نیست


بیت کوین از نزدیک


بیت کوین مانند دلار یا یورو چاپ نمی شود - توسط رایانه های سراسر دنیا با استفاده از نرم افزار رایگان تولید می شود و به صورت الکترونیکی در برنامه هایی به نام کیف پول نگهداری می شود. کوچکترین واحد بیت کوین ساتوشی نامیده می شود. این یک میلیونیم بیت کوین است (0.00000001). این خود معاملات خرد را امکان پذیر می کند که پول الکترونیکی سنتی نمی تواند انجام دهد.


بیت کوین که اغلب با علامت تیکر BTC مخفف می شود ، اولین نمونه از آنچه اکنون رمز ارز می نامیم بود. ارزهای رمزپایه یک کلاس دارایی در حال رشد است که برخی از ویژگی ها را با ارزهای سنتی مشترک دارد ، با این تفاوت که کاملاً دیجیتالی هستند و ایجاد و تأیید مالکیت براساس رمزنگاری است.


به طور کلی اصطلاح "بیت کوین" دارای دو تعبیر ممکن است. این توکن bitcoin وجود دارد که به کلیدهای واحد ارز دیجیتال متعلق به کاربران و تجارت آنها اشاره دارد. یک رمز بیت کوین در کیف پول بیت کوین نگهداری می شود که با رشته ای از اعداد و حروف مانند "1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa" مشخص می شود. وقتی کسی بخواهد بیت کوین برای شما ارسال کند ، آن شخص آن را به آدرس کیف پول خاص و عمومی شما ارسال می کند و از طریق کلیدهای خصوصی خود به آن دسترسی خواهید داشت.


سپس پروتکل Bitcoin وجود دارد ، یک دفتر توزیع شده که تعادل کل معاملات رمز را حفظ می کند. این دفترها پرونده های عظیمی هستند که در هزاران کامپیوتر در سراسر جهان ذخیره می شوند. این شبکه هر معامله را روی این دفترها ثبت می کند و سپس آنها را به سایر دفاتر ثبت شده در شبکه منتقل می کند. هنگامی که همه شبکه ها توافق کردند که آنها تمام اطلاعات صحیح را ثبت کرده اند - از جمله داده های اضافی اضافه شده به یک تراکنش که به شبکه امکان ذخیره داده ها را به طور غیرقابل تغییر می دهد - شبکه برای همیشه تراکنش را تأیید می کند.
در صورت تمایل هر دو طرف می توان از بیت کوین برای پرداخت الکترونیکی هزینه ها استفاده کرد. از این لحاظ مانند دلارهای معمولی ، یورو یا ین است که می توانند با استفاده از دفترهای متعلق به بانک های متمرکز نیز به صورت دیجیتالی معامله شوند. برخلاف خدمات پرداخت مانند PayPal یا کارت های اعتباری ، با این حال ، اگر بیت کوین ارسال کنید ، معامله برگشت پذیر نیست –در واقع  نمی توان آن را پس گرفت.


همانطور که گفته شد ، بیت کوین به سیستم متمرکز بانکداری بستگی ندارد. از آنجا که هر گره در شبکه متعلق به یک نهاد خصوصی است ، کل شبکه وظیفه دارد صحت دفتر را حفظ کند. وقتی بیت کوین - یا کسری از بیت کوین - را برای شخص دیگری ارسال می کنید ، کل شبکه در آن شرکت می کند.


این فرآیند ، تمرکززدایی ، یکی از مهمترین ویژگیهای شبکه بیت کوین نامیده می شود. هیچ موسسه ای شبکه بیت کوین را کنترل نمی کند. پروتکل توسط گروهی از رمزگذاران داوطلب نگهداری می شود و توسط یک شبکه باز رایانه اختصاصی در سراسر جهان اجرا می شود.
از آنجا که اعتبار سنج مرکزی در این شبکه وجود ندارد ، کاربران نیازی به شناسایی خود هنگام ارسال بیت کوین به دیگران ندارند. وقتی فرستنده ای معامله ای را شروع می کند ، پروتکل تمام معاملات قبلی را بررسی می کند تا تأیید کند فرستنده بیت کوین لازم را دارد و همچنین اختیار ارسال آنها را دارد. به عبارت دیگر ، کاربران بیت کوین از لحاظ تئوری در نیمه گمنامی فعالیت می کنند و شبکه خود پلیس است تا  اطمینان حاصل شود که بازیگران بد نمی توانند پاداش بگیرند.


بیت کوین نیز شبه ناشناس است. در عمل ، هر کاربر با آدرس کیف پول خود مشخص می شود ، که می تواند برای ردیابی معاملات استفاده شود .مجری قانون همچنین روش هایی را برای شناسایی کاربران در صورت لزوم ایجاد کرده است. طبق قانون ، بیشتر صرافی ها قبل از اجازه خرید یا فروش بیت کوین ، بررسی هویت مشتریان خود را انجام می دهند. این به معنی آدرس کیف پول اختصاص داده شده توسط صرافی است که به احتمال زیاد به یک کاربر خاص متصل است. با این حال ، کیف پول ارزهای رمزنگاری شده محدود به مبادلات یا سایر خدمات آنلاین نیست و ردیابی کیف پول توسط کاربر ناشناس در یک رایانه کاملاً دشوار است. بعلاوه ، هر معامله در شبکه کاملاً شفاف است ، واقعیتی که به برخی از طرفداران حریم خصوصی مربوط می شود. در نهایت ، ردیابی یک معامله بیت کوین برای یک شخص خاص دشوار است اما غیرممکن نیست ، و هر گزاره ای در مورد "ناشناس بودن" بیت کوین نادرست است.

 


 
از آنجا که شبکه شفاف است ، پیشرفت یک معامله خاص برای همه قابل مشاهده است. پس از تأیید آن معامله ، قابل برگشت نیست. این بدان معناست که هرگونه معامله در شبکه بیت کوین قابل دستکاری نیست و باعث می شود از هکرها مصون بماند. بیشتر هک های بیت کوین در سطح کیف پول اتفاق می افتد ، بجای اینکه پروتکل بیت کوین بر آن تأثیر بگذارد ، هکرها کلید انبارهای بیت کوین را می دزدند.


ویژگی دیگر بیت کوین که نیاز بانک های مرکزی را از بین می برد این است که عرضه آن توسط الگوریتم اساسی به شدت کنترل می شود. با استفاده از ارزهای فیات (دلار ، یورو ، ین و غیره) ، بانک های مرکزی می توانند هر تعداد واحد ارز صادر کنند و می توانند ارزش ارز را نسبت به دیگران دستکاری کنند. دارندگان این ارز ، به ویژه شهروندانی که گزینه کمتری دارند ، این هزینه را متحمل می شوند.


با استفاده از بیت کوین ، هر ساعت تعداد کمی سکه جدید قطره قطره می شود و تا رسیدن به حداکثر 21 میلیون سکه ، با سرعت کمتری به این کار ادامه می دهد. این باعث جذابیت بیت کوین به عنوان یک دارایی می شود: از لحاظ تئوری ، اگر تقاضا رشد کند و عرضه همان مقدار باقی بماند ، ارزش افزایش می یابد.


به طور کلی ، ارزش بیت کوین از زمان تأسیس آن بسیار افزایش یافته است و در دسامبر 2017 با قیمت 19،783.06 دلار (به دلار آمریکا) به اوج خود رسید. در تاریخ 30 نوامبر 2020 ، قیمت برای مدت کوتاهی از آن بالاتر رفت و به 19،850.11 دلار رسید. قیمت واقعی یک دارایی غیرمتمرکز مانند بیت کوین به طور دقیق تعریف نشده است. سرویس ها و مبادلات مختلف ممکن است قیمت های مختلفی را برای بیت کوین در هر زمان مشخص کنند که ناشی از اختلاف در نقدینگی دارایی ، لغزش و سایر عوامل است. CoinDesk از شاخص قیمت بیت کوین (BPI) خود استفاده می کند که میانگین قیمت بیت کوین را در صرافی های پیشرو جهانی نشان می دهد.


تقریباً هر چهار سال ، مقدار بیت کوینی که استخراج کنندگان می توانند در شبکه کسب کنند به نصف کاهش می یابد و به طور بالقوه باعث افزایش قیمت دارایی می شود. چنین رویدادی نصف شدن بیت کوین نامیده می شود (آخرین مورد در ماه مه سال 2020 اتفاق افتاد).

 

 

 
 

 

 

بالا