اتریوم

اتریوم | ETH | Ethereum

1400/03/25 82

اتریوم چیست؟

Ethereum یک بستر نرم افزاری مبتنی بر بلاکچین است که در درجه اول برای حمایت از دومین ارز رمزنگاری شده بزرگ دنیا با استفاده از سرمایه بازار پس از بیت کوین استفاده می شود. مانند سایر ارزهای رمزپایه ، از Ethereum می توان برای ارسال و دریافت ارزش در سطح جهانی و بدون تماشای غیرمترقبه شخص ثالث یا ورود به آن استفاده کرد.


امروزه مبادله ارزش ، مورد اصلی استفاده از بلاکچین Ethereum است که اغلب از طریق رمز بومی زنجیره بلوک ، اتر انجام می شود. اما بسیاری از توسعه دهندگان به دلیل پتانسیل طولانی مدت آن و چشم انداز بلند پروازانه توسعه دهندگان آن برای استفاده از Ethereum ، روی ارز رمزنگاری شده کار می کنند تا کاربران بتوانند کنترل بیشتری در امور مالی و داده های آنلاین خود داشته باشند. ایده بلند پروازانه - که گاهی اوقات منجر به این می شود که Ethereum به عنوان "رایانه جهانی" شناخته شود - با سهم منتقدانی که می گویند احتمالاً کار نخواهد کرد ، روبرو شده است. اما اگر این آزمایش طبق برنامه به اجرا درآید ، باعث ایجاد برنامه هایی بسیار متفاوت از فیس بوک و گوگل می شود که کاربران آگاهانه یا ناآگاهانه به داده های خود اعتماد دارند.


علاقه مندان به Ethereum قصد دارند کنترل را با کمک بلاکچین به کاربران تحویل دهند ، این فناوری غیرمتمرکز سازی داده ها است به طوری که هزاران نفر در سراسر جهان یک نسخه از آن را تحویل می گیرند. توسعه دهندگان می توانند از Ethereum برای ساختن برنامه های بدون رهبر استفاده کنند ، به این معنی که داده های کاربر توسط سازندگان سرویس دستکاری نمی شود.


Ethereum اولین بار در سال 2013 توسط توسعه دهنده Vitalik Buterin پیشنهاد شد ، که در آن زمان 19 سال داشت و یکی از پیشگامان ایده گسترش فناوری پشت بیت کوین ، بلاکچین ، برای استفاده بیشتر از موارد نسبت به معاملات بود.
در حالی که بیت کوین با هدف اخلال در بانکداری آنلاین و معاملات روزمره ایجاد شده است ، سازندگان Ethereum قصد دارند از همان فناوری برای جایگزینی اشخاص ثالث اینترنتی استفاده کنند - کسانی که داده ها را ذخیره می کنند ، وام های رهنی را انتقال می دهند و ابزارهای پیچیده مالی را پیگیری می کنند. این برنامه ها از طریق روش های بی شماری به مردم کمک می کنند ، مانند ایجاد راه برای به اشتراک گذاشتن عکس های تعطیلات با دوستان خود در شبکه های اجتماعی. اما آنها به سو استفاده از این کنترل با سانسور داده ها یا ریختن تصادفی داده های حساس کاربر در هک ها متهم شده اند .


این پلت فرم به طور رسمی در سال 2015 راه اندازی شد و ایده Ethereum را به یک شبکه واقعی و عملی تبدیل کرد.


Ethereum و یک اینترنت غیرمتمرکز


قبل از اینکه بتوانید Ethereum را بفهمید ، ابتدا باید واسطه ها را درک کنید. این بدان معنی است که داده های شخصی ، اطلاعات مالی و موارد دیگر عمدتا در رایانه های دیگران ذخیره می شوند - در ابرها و سرورهای متعلق به شرکت هایی مانند Facebook ، Google یا PayPal. حتی این مقاله CoinDesk در سرور کنترل شده توسط شخص ثالث ذخیره می شود.


امروزه  واسطه ها همه جا هستند. در پشت صحنه ، آنها به ما کمک می کنند تا انواع کارهای دیجیتالی را انجام دهیم. به عنوان مثال Gmail در ارسال ایمیل به ما کمک می کند. Venmo به ما کمک می کند 10 دلار برای یک دوست ارسال کنیم. به گفته طرفداران تمرکززدایی ، این ساختار می تواند مشکل ساز باشد. این به معنای کنترل مستقیم کمتر برای کاربران است ، و همچنین فرصت هایی را برای سانسور فراهم می کند ، جایی که واسطه می تواند وارد عمل شود و از هرگونه اقدام کاربر ، خواه خرید سهام خاص یا ارسال پیام خاصی در شبکه های اجتماعی ، جلوگیری کند و یا آنها را به طور کلی مسدود کند .


ایده Ethereum تغییر نحوه کار برنامه ها در اینترنت امروز است و با جایگزینی قراردادهای هوشمند با واسطه ها که قوانین را به طور خودکار اجرا می کنند ، کنترل بیشتری به کاربران می دهد . بسیاری ، از جمله مخترعان اینترنت ، معتقدند که اینترنت همیشه به معنای غیرمتمرکز بودن بود و با استفاده از ابزارهای جدید برای کمک به دستیابی به این هدف ، جنبشی پراکنده ایجاد شده است. اتریوم یکی از فناوری های پیوستن به این جنبش است.

 

سوالات متداول Ethereum


Ethereum چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟


Ethereum از بیت کوین الهام می گیرد. هر دو ارز رمزپایه ای هستند. Ethereum از همان فناوری پشت بیت کوین ، یک بلاکچین استفاده می کند که از یک دفتر مشترک عمومی و غیرمتمرکز برای غیر متمرکز کردن شبکه استفاده می کند ، بنابراین فقط تحت کنترل یک نهاد نیست.
اما در حالی که بیت کوین در درجه اول به عنوان ذخیره ارزش استفاده می شود ، ایده Ethereum این است که انواع دیگر برنامه ها و خدمات را از شبکه های رسانه های اجتماعی گرفته تا توافق نامه های مالی پیچیده تر متمرکز کنید.


چرا گاهی اوقات اتریوم را "رایانه جهانی" می نامند؟


بسیاری از طرفداران Ethereum را "رایانه ای جهانی" می دانند که می تواند اینترنت را غیرمتمرکز کند. با استفاده از Ethereum ، سرورهای متمرکز با هزاران اصطلاحاً "گره" جایگزین می شوند که توسط داوطلبان در سراسر جهان اداره می شوند و بنابراین "رایانه جهانی" تشکیل می شوند. امید این است که روزی هر کسی در جهان بتواند از آن استفاده کند.


یک برنامه Ethereum چگونه کار می کند؟

 


با پیمایش در یک فروشگاه برنامه معمولی ، انواع مربع های رنگارنگ را مشاهده خواهید کرد که از بانکی تا تناسب اندام گرفته تا برنامه های پیام رسان را نشان می دهد. چشم انداز بلند مدت جامعه Ethereum ساخت برنامه هایی است که دقیقاً شبیه به این موارد هستند ، اما در زیر کفه متفاوت عمل می کنند.
 
به طور خلاصه ، هدف این است که برنامه های Ethereum کنترل داده های این نوع سرویس ها را به صاحب خود برگردانند. برنامه های ساخته شده بر روی Ethereum که این قابلیت را ارائه می دهند به عنوان برنامه های غیرمتمرکز شناخته می شوند. کاربران برای استفاده از آنها به ether ، نشانه اصلی Ethereum نیاز دارند.


مراحل بعدی Ethereum چیست؟


شایان ذکر است که Ethereum با تردید سالمی روبرو شده است. از طرف دیگر ، اتریوم قابل مقیاس نیست  ، به این معنی که در حال حاضر نمی تواند از بسیاری از کاربران را پشتیبانی کند که باعث اختلال در Google ، Facebook و سایر سیستم عامل های متمرکز می شود. Ethereum 2.0 ، که در تاریخ 1 دسامبر سال 2020 راه اندازی شد ، هدف آن رفع برخی از این مشکلات است. سایر فناوری های مقیاس گذاری ، مانند Raiden - که سالها در دست کار بوده است - می تواند به مشکل مقیاس پذیری نیز کمک کند .

 

 
 

 

 

بالا