ارز دیجیتال

عوامل موثر در پذیرش جهانی بیت کوین

1402/10/17 0

بیت کوین به عنوان یکی از شناخته ترین و محبوب ترین ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز در بازار کریپتوکارنسی می باشد که خیلی سریع به جایگزین سودمندی برای ارزهای سنتی جهت سرمایه گذاری تبدیل شد. این ارز دیجیتال مزایای فراوانی دارد که در نهایت منجر به پذیرش آن توسط دولت ها و مردم شده است و کاربردهای بسیار زیادی دارد که در ادامه ی این مقاله به دلایلی می پردازیم که سبب پذیرش جهانی بیت کوین شده است، با ما همراه باشید.

عوامل پذیرش جهانی بیت کوین بر اساس چه معیارهایی است؟

تقاضای جهانی که می تواند از جمله تاثیرگذارترین موارد بر روی پذیرش جهانی بیت کوین باشد. بیت کوین به مانند ارزهای فیات سنتی که بر اثر عوامل اقتصادی، قوانین دولتی و سایر عوامل تاثیرگذار بر روی آن، ارزش خود را از دست داده و یا دارای ارزش مندی و قیمت بالاتر می شوند، نیست بلکه تحت تاثیر عوامل موثر بر میزان عرضه و تقاضا، ارزش آن پایین رفته و یا افزایش می یابد. اگر میزان تقاضا در بازار رمزارزها برای ارز دیجیتالی بیت کوین افزایش یابد، ارزش آن نیز بالاتر رفته و قیمت آن افزایش می یابد و برعکس با کاهش میزان تقاضا و افزایش میزان عرضه ی بیت کوین، قیمت بیت کوین ریزش شدیدی خواهد داشت. از جمله عوامل تاثیرگذار بر میزان عرضه و تقاضای بیت کوین می توان عنوان کرد که مثلا اگر مقادیر بسیار زیادی از بیت کوین توسط افراد بزرگ و قدرتمند و یا نهاد خاصی خریداری شود، قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت. همچنین محدود بودن موجودی بیت کوین نیز سبب کاهش عرضه ی آن می گردد که این کاهش عرضه می تواند سبب افزایش تقاضا و قیمت بیت کوین باشد. با کاهش هزینه ی استخراج بیت کوین نیز، تقاضای دریافت آن بیش تر شده که این خود باز هم سبب افزایش قیمت آن می گردد. میزان کارمزد استخراج یا همان کارمزد ماینرها نیز بر پذیرش جهانی بیت کوین موثر است.

مزیت های ذکر شده در قسمت ابتدایی مقاله نیز سبب افزایش رضایت افراد و سرمایه گذاران گردیده که این مورد نیز سبب افزایش تقاضا در میان افراد می گردد. علاوه بر مزیت های ذکر شده در بالا باید بدانید که با پیشرفت تکنولوژی و فناوری بلاک چین، روز به روز بر این مزیت ها اضافه خواهد شد و سبب می گردد افراد بیش تری به جهت استفاده در زندگی روزمره به ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین روی بیاورند. در نتیجه جهان آماده ی پذیرش برای این ارز دیجیتالی ویژه و نظایر آن خواهد بود.
تغییر نگرش دولت ها: زمانی که برای نخستین بار، استفاده از ارزهای دیجیتالی در بین مردم رایج گردید، دولت ها مقاومت شدیدی در برابر پذیرش آن از خود بروز می دادند زیرا این ارز دیجیتالی به صورت غیرمتمرکز بود که هیچ دولت، نهاد و یا موسسه ای امکان دخالت، کنترل و نظارت بر انجام فعالیت ها و تراکنش های آن نداشت. لکن با افزایش تقاضای جامعه به استفاده از ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین، کم کم برخی دولت ها مواضع سرسختانه ی خود را از آن برداشته و با وضع قوانینی درصدد کاهش کلاه برداری ها و جلوگیری از هک شدن ارزهای دیجیتالی توسط هکرها شدند. از جمله کشورهای حامی ارزهای دیجیتالی می توان به آمریکا، ژاپن، کانادا و استرالیا اشاره نمود.

در کشور ایران نیز، استخراج بیت کوین به صورت گسترده در حال انجام است لکن دولت هنوز موافقت خود را برای دادن مجوز به استفاده از این ارز دیجیتالی اعلام ننموده است. لکن به جهت تحریم های موجود در داخل ایران، اهمیت پذیرش جهانی بیت کوین گسترده تر و آشکارتر می گردد. کشورهایی همچون چین از جمله سرسخت ترین مخالفان ارزهای دیجیتالی محسوب می شوند زیرا که این کشور درصدد ایجاد ارز الکترونیکی مخصوص به خود بوده تا بتواند بر روی دارایی های دیجیتالی و غیردیجیتالی مردم، نظارت و کنترل داشته باشد. به عبارتی غیرمتمرکز بودن بیت کوین برای دولت چین به جهت عدم قابلیت نظارت و کنترل بر دارایی های مردم می تواند باشد.

تاثیرگذاری رسانه ها و افراد سرشناس بر روی پذیرش جهانی بیت کوین و سایر رمزارزها بسیار موثر می باشد. هنگامی که یک فرد مطرح و تاثیرگذار در جامعه و حتی یک خبر در نشریه یا رسانه ای معروف هرچند درست و یا کذب محض باشد، می تواند بر روی نظرات عموم مردم و جامعه تاثیر مثبت و حتی منفی داشته باشد. برای مثال ایلان ماسک، یکی از مطرح ترین و تاثیرگذارترین افراد در حوزه ی ارزهای دیجیتال محسوب می شود. او بزرگ ترین شرکت انتقال پول اینترنتی یعنی پی پال را تاسیس نموده و در درگاه های پرداخت آن، پرداخت توسط بیت کوین را نیز مقدور ساخته است. این مورد در جلب توجه مردم به ارزهای دیجیتالی کمک بسیار زیادی کرده است. جک دورسی و تیم دریپر و سایر افراد مطرح بی شمار دیگری نیز با نظرات خود در جلب توجه عموم مردم و محبوبیت جهانی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، تاثیر به سزایی گذاشته و سبب پذیرش جهانی بیت کوین شده اند.

ضعف موجود در سیستم های سنتی از جمله سرعت پایین تراکنش ها، کارمزدهای بیش تر، محدودیت زمانی و مکانی، تحت تاثیر قرار گرفتن از قوانین دولتی، تحریم ها و سایر موارد تاثیرگذار دیگر، امنیت پایین آن که در شبکه ی بلاک چین بیت کوین، این ایرادها رفع و برطرف شده است، سبب گردیده تا افراد بیش تری به سمت این ارز دیجیتالی رفته و مورد پذیرش جهانی بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتالی دیگر گردد.

نتیجه گیری:
از آنجایی که بیت کوین یک دارایی دیجیتالی می باشد و به صورت فیزیکی نیست، پذیرش و مقبولیت آن موجب بقا، دوام و گسترش آن می شود. اگر عوامل پذیرش جهانی بیت کوین به نحوی نتوانند در ایجاد پذیرش افراد موثر باشند در نتیجه قیمت بیت کوین به شدت کاهش و تمایل افراد برای سرمایه گذاری بر روی آن از بین می رود.
 

لینک های مفید
بالا