میراث TON: چگونه سکه رمزنگاری شده تلگرام زندگی می کند

1400/05/28 45
میراث TON: چگونه سکه رمزنگاری شده تلگرام زندگی می کند

اگر پروژه بلاکچین TON توسط تلگرام مرده باشد ، دارای زندگی پس از مرگ شلوغ با حداقل دو چنگال توسط دو جامعه رقیب است. TON Crystal ، در حال حاضر در چندین صرافی معامله می شود. آلسیا سیپالو ، سخنگوی صرافی به CoinDesk می گوید که از روز دوشنبه گذشته یک توکن رقابتی دیگر به نام TON Coin در EXMO ، مبادله رمزنگاری شده است و اکنون در دسترس معامله گران روسیه و کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS) است.

او اضافه کرد که این فهرست پولی بود اما مشخص نکرد که چه کسی هزینه خدمات را پرداخت کرده است ، فقط گفت که آناتولی ماکوسف ، یکی از توسعه دهندگان پشتیبانی از شبکه ،"نقطه تماس ”برای قرارداد فهرست بندی اگر خود لیست را تنظیم کرده باشد ، ماکوسوف به س Coال CoinDesk پاسخ نداد.

TON Crystal و TON Coin از مارک و فناوری TON استفاده می کنند که در ابتدا توسط تلگرام ایجاد شده است. علیرغم منشأ مشترک ، این دو جامعه از یکدیگر فاصله می گیرند.

این تنها نشانه حیاتی پروژه بلاک چین TON در ماه های اخیر است.

وب سایت رسمی پروژه ، ton.org ، در 4 اوت پس از بیش از یک سال سکوت رادیویی زنده شد. تیم تلگرام ، که مخزن پروژه را حفظ می کرد ، از آوریل 2020 ، درست قبل از تعطیلی پروژه ، سایت را به روز نکرده بود.


در حال حاضر ، وب سایت اطلاعات مربوط به یکی از جانشینان TON ، The Open Network ، که قبلاً نیوتن نامیده می شد را نمایش می دهد. این شبکه توسط جامعه ای از توسعه دهندگان (به رهبری ماکوسوف) و معتبران معتقد است که به موفقیت نهایی پروژه blockchain جاه طلبانه اعتقاد دارند ، این پروژه به عنوان یک آرمانشهر وب 3.0 1.7 میلیارد دلاری شروع شد اما در یک مبارزه قانونی با کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده غرق شد. در مورد وضعیت توکن بومی آن.

خداحافظی تلگرام

تلگرام ، شرکت پشتیبان برنامه محبوب پیام رسان ، برنامه های خود را برای راه اندازی بلاک چین در سال 2020 ، پس از دو سال کار و تلاش عظیم ، 1.7 میلیارد دلار برای جمع آوری کمک های مالی. شبکه باز تلگرام قرار بود ترکیبی از یک ارز رمزنگاری شده و طیف وسیعی از خدمات غیرمتمرکز بر اساس یک بلاک چین اثبات سهام بومی باشد.

این مفهوم شامل یک سرویس نام دامنه غیر متمرکز (DNS) ، یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) ، اشتراک فایل و سایر ویژگی ها بود که در صورت پیاده سازی ، یک جهان وب 3.0 کامل در بلاک چین TON. همه اینها می تواند با برنامه پیام رسانی تلگرام ادغام شود ، که در آن زمان صدها میلیون کاربر از آن برخوردار بودند. | این پروژه در ابتدا قرار بود در اکتبر 2019 آغاز به کار کند ، اما فقط چند هفته قبل از راه اندازی ، SEC از شرکت به دلیل نقض قانون اوراق بهادار شکایت کرد و راه اندازی آن را متوقف کرد. پس از نه ماه در دادگاه ، تلگرام پرونده را ترک کرد و با SEC حل و فصل کرد و 18.5 میلیون دلار جریمه پرداخت کرد.

در ماه مه سال 2020 ، تلگرام اعلام کرد که دیگر از این پروژه پشتیبانی نمی کند و مسئول تنظیم کننده ایالات متحده را مقصر می داند. اما قبل از ترک ، تلگرام کد TON را منبع باز کرد. مخزن GitHub و وب سایت رسمی پس از آن ، بدون یک استثنا ، بی صدا شدند.


در اوایل جولای 2020 ، ویژگی جدیدی به بلاک چین اضافه شد کد: قراردادهای"آزمایش کننده"که راهی را برای کاربران فراهم می کند تا با استفاده از الگوریتم اثبات کار ، توکن های از پیش استخراج شده را بدست آورند. این به هر کسی که بتواند گره ای را برای"استخراج"برخی از توکن ها بدون خرید آنها راه اندازی کند ، اجازه می دهد ، اگرچه چنین قابلیتی نباید بخشی از TON باشد ، که از نظر طراحی بعنوان بلاک چین اثبات سهام کدگذاری شده است.

آن گزینه اثبات کار فرصتی را برای یکی از فرزندان TON فراهم کرد.

TON رایگان افزایش می یابد

بعد از تلگرام رسماً از پروژه بلاک چین خود عقب نشینی کرد ، جامعه قابل توجهی از توسعه دهندگان و استارتاپ های کوچک بلاک چین را پشت سر گذاشت که منتظر راه اندازی TON بودند و زمان ، تلاش و قدرت محاسباتی خود را در بلاک چین آینده سرمایه گذاری کرده بودند. بسیاری از این ایده که همه چیز بیهوده بوده است راضی نیستند. در حال آماده شدن برای ادغام ارز رمزنگاری شده تلگرام در مدل های تجاری خود و اعتبارسنجان احتمالی هستند.

این افراد تصمیم گرفتند که با وجود اینکه دیگر تلگرام در کار نیست ، پروژه بلندپروازانه بلاک چین آینده ای دارد.

یکی از این انجمنها در ماه می 2020 یک بلاکچین با نام Free TON را راه اندازی کرد ، با یک رمز بومی به نام TON Crystal. این تلاش توسط TON Labs ، یک شرکت فناوری پشتیبانی شده که به تلگرام کمک کرد testnet TON را زودتر اجرا کنید ، و برخی از شرکت های معتبر اعتبارسنج در اروپا ، مانند Everstake ، P2P و Certus One.

توکن بومی که TON Crystal (TON) نامیده می شود ، از آن زمان در چندین صرافی رمزنگاری ، یعنی CEX ، DigiFinex و Kuna ، در فهرست USDT معامله می شود. جامعه اخیراً ویژگیهای مالی غیر متمرکز (DeFi) ، مانند کشاورزی با عملکرد و بازارهای بومی توکن غیرقابل تعویض (NFT) را راه اندازی کرده است.


این توکن در برنامه های کیف پول Changelly ، Free Wallet و Lumi ادغام شده است و جامعه پلی بین بلاکچین های رایگان TON و ethereum راه اندازی کرده است. به گفته الکساندر تتیوخین ، مسئول مسائل مربوط به FreeTON در پلتفرم شرط بندی Everstake ، در حال حاضر ، حدود 440 اعتبارسنج در شبکه فعال است.

علاوه بر آن ، توسعه دهندگان اخیراً مقاله سفید جدیدی را منتشر کرده اند که"تغییرات قابل توجهی در فلسفه و نوآوری های پایه کد"را در مفهوم اصلی TON توسط نیکولای دوروف ، برادر پاول دوروف ، مدیرعامل تلگرام به ارمغان آورده است. الکساندر فیلاتوف ، بنیانگذار و مدیر عامل TON Labs ، به CoinDesk گفت:"کاغذ سفید جدید"مفهوم آزادی پاول دوروف را به سطح جدیدی ارتقا می دهد.

این سند در حال حاضر برای اظهار نظر و ارزیابی توسط انجمن در انجمن اختصاصی TON رایگان. | از TON یکی از آنها که نیوتون نامیده می شود توسط جامعه ای متفاوت از توسعه دهندگان اداره می شود که ابتدا در معرض دید عموم قرار نگرفتند.

با این حال ، در اواخر ماه ژوئن ، یکی از آنها ، توسعه دهنده آناتولی ماکوسف ، در GitHub درخواستی را به تیم تلگرام منتقل کرد تا مالکیت دامنه ton.org و مخزن Github را به جامعه نیوتن (نام مستعار ماکوسف tolya-yanot است ، که نویسنده درخواست است). صاحب مخزن ton-blockchain ، احتمالاً توسعه دهندگان تلگرام ، با این درخواست موافقت کردند.

از آن زمان ، مطالب موجود در وب سایت ton.org ، که قبلاً توسط تیم تلگرام به روز شده بود ، به طور کامل با اطلاعات مربوط به پروژه نیوتن جایگزین شد. مخزن GitHub هنوز توسط صاحبان جدید احتمالی به روز نشده است. تلگرام درخواست CoinDesk برای اظهار نظر را پس نداد.

ماکوسف به CoinDesk گفت که وقتی تلگرام اعتبارسنج های خود را متوقف کرد و پشتیبانی از testnet را متوقف کرد ، تیم توکن های از پیش استخراج شده خود را به قراردادهای هوشمند"testgiver"منتقل کرد و راهی برای استخراج آنها ارائه کرد ، و تعداد قابل توجهی از معدنچیان در این مرحله این کار را انجام می دهند.


ماکوسوف گفت:"بنابراین ما متوجه شدیم که این توکن دارای ارزش است و در مورد اینکه آیا باید یک تست نت دیگر ایجاد کنیم بحث کردیم."

وی افزود که نمی داند چند نفر و نهاد در"استخراج TON"شرکت دارند.

اعتبارسنجی که خواست نامش فاش نشود گفت که طبق مشاهدات او ، در حال حاضر حدود 500 آدرس به طور فعال در حال استخراج هستند که همه از سخت افزارهای بسیار قدرتمند استفاده می کنند. به سختی می توان تشخیص داد که چه تعداد از این آدرس ها متعلق به همان افراد است ، اما او حداقل 20 ماینر و نهاد مستقل را می شناسد که در حال حاضر در حال جمع آوری توکن هستند و در کل از کمتر از 2000 سرور استفاده می کنند. اما این افراد و نهادها حاضر نیستند نام خود را فاش کنند. | لحنی مسالمت آمیز در اظهارنظر درباره پروژه رقیب ، ابراز امیدواری می کند که"همه اینها منبع باز است [و] به طور کلی اکوسیستم را غنی می کند."

"من واقعاً امیدوارم که 98 ٪ از سکه های TON که قبلاً استخراج شده اند دارای ارزش هستند و صاحبان پشت آنها می توانند در شبکه مشارکت داشته باشند."نیوتن ، به CoinDesk گفت که معتقد است نیوتن به مفهوم اولیه ایجاد شده توسط تلگرام نزدیکتر است. وی گفت که تلگرام مالکیت ton.org را به نیوتن منتقل کرده است و تأکید می کند که تلگرام"توسعه بیشتر پروژه را به نیوتن اعتماد می کند."این ارتباط با پروژه اصلی TON توسط تلگرام ، در واقع به دلیل سابقه قانونی پروژه و همچنین ممنوعیت م effectivelyثر اجرای آن توسط SEC ، بیش از آنکه ضرر داشته باشد ، ضرر بیشتری دارد.


«نام TON برای بسیاری از شرکای بالقوه ، سرمایه گذاران ، بانک ها و تنظیم کننده ها به یک عامل منفی تبدیل شد. اسکوراتوف گفت ، در حال حاضر ، هرگونه اشاره به ارتباط با تلگرام فقط برای طرفداران تلگرام خوب به نظر می رسد. > به همین دلیل ، انجمن رایگان TON تصمیم گرفت تا آنجا که ممکن است از تلگرام فاصله بگیرد ، در حالی که جامعه نیوتن ترجیح می دهد بر تعهد خود به مفهوم اصلی تلگرام تأکید کند. اسکوراتوف معتقد نیست که خود تلگرام به این موضوع علاقه مند است.

وی گفت:"هر دو دوروف صفحه TON را برای همیشه روشن کرده اند."در مورد وب سایت و مخزن کد به"کسانی که ابتدا پرسیدند."

تلگرام به س questionsالات مربوط به حمایت شرکت از پروژه نیوتن پاسخ نداد.

UPDATE (18 اوت 2021 ، 19:30 UTC): این مقاله برای روشن شدن تعداد مبادلات TON Crystal در لیست و توضیحات کاغذ سفید جدید TON رایگان ، ویرایش شده است.


بالا