نظریه ای جایگزین برای سرکوب فناوری China

1400/04/18 92
نظریه ای جایگزین برای سرکوب فناوری China

آیا دلیل واقعی اینكه چین در حال برخورد با فناوری است ، این است؟

وقتی مقامات چینی روز سه شنبه دستور دادند برنامه Didi Chuxing از همه فروشگاه های برنامه های چینی سرویس سرویس سواری را حذف كند ، آنها این اقدام را توجیه كردند در مورد نگرانی های مبهم در مورد جمع آوری اطلاعات کاربر توسط شرکت. اما ممکن است توضیح قانع کننده تری وجود داشته باشد ، نه فقط برای سرکوب Didi ، بلکه برای اقدامات گسترده چین در برابر استخراج بیت کوین ، نظم دادن آن به جک ما و تلاش هایش برای ساخت یک یوان دیجیتال با نظارت زیاد.

دیوید Z. موریس ، نویسنده اصلی بینش CoinDesk است.

سهام در بورس های هنگ کنگ و تسویه حساب ، که بورس های سهام و معاملات آتی هنگ کنگ را اداره می کند ، یک روز پس از گسترش سهام ، بیش از 5 درصد جهش کرد سرکوب دیدی روشن شد ، اقدامی که صبح امروز توسط Morning Brew برجسته شد. بر اساس گفته های Brew ، این پیشنهاد می کند سرمایه گذاران یک عقب گرد عمده از شرکت های چینی از بازارهای سهام ایالات متحده یا بین المللی را پیش بینی کنند. این بدان معناست که عرضه های اولیه بیشتر و سایر معاملات سهام در شرکت های چینی از طریق بازارهای هنگ کنگ انجام می شود.

رهبران چین اظهار نکردند که این یک هدف استراتژیک است ، اما شواهد قابل توجهی برای این نظریه وجود دارد . همانطور که روز سه شنبه اشاره کردم ، مقامات چینی به دیدی هشدار دادند که دیگر به IPO خود ادامه ندهد ، اما به هر حال پیش رفت. در همین حال ، به گفته بلومبرگ ، مقررات نظارتی در پکن قصد دارند قوانین اوراق بهادار چین را تغییر دهند تا شکافی را که به دیدی و دیگران اجازه داده است در لیست بین المللی قرار دهند را ببندند. (گفته می شود که این تجدیدنظر باعث محدود شدن لیست ها در هنگ کنگ می شود ، بنابراین این دو نقطه داده تا حدودی متناقض به نظر می رسند.)

از زمان اقدام خود علیه دیدی ، مقامات چینی تحقیقات در مورد سه مورد دیگر ایالات متحده را نیز آغاز کرده اند - شرکتهای فناوری را در مورد نگرانی های"خطرات امنیت ملی داده"ذکر کرده اند. این شرکت ها ، مانند دیدی ، مجاز به ثبت کاربران جدید در طول دوره بررسی نیستند ، که ممکن است حداکثر 45 روز طول بکشد.

این احتمالاً برای کسب و کارها و اقدامات ویرانگر خواهد بود. اگر این فشار به عنوان تلافی جویی برای رفتن به وال استریت تلقی شود ، می تواند سایر شرکت های فناوری چینی را از لیست در سطح بین المللی ترساند. این سرکوب همچنین منجر به درخواست قانونگذاران ایالات متحده برای اعمال نظارت بیشتر بر لیست شرکت های چینی شده است.


اما چرا؟ پرونده دیدی نشان می دهد که چگونه چنین محدودیت هایی می تواند به شرکت های چینی آسیب برساند. هفته گذشته وقتی این بورس عمومی شد ، دیدی 4.4 میلیارد دلار سرمایه در بورس اوراق بهادار نیویورک جذب کرد ، که احتمالاً بیشتر از سرمایه گذاران غیر چینی بود (این سرمایه گذاران اکنون از دیدی شکایت می کنند). اگرچه دیدی در سراسر جهان فعالیت می کند ، مطمئناً بخش عمده ای از این سرمایه صرف حقوق و سایر هزینه های داخل چین می شود و این امر باعث می شود که نه تنها یک شرکت بلکه کل اقتصاد ملی تقویت شود. محدود کردن این سرمایه گذاری بین المللی تحقق ادامه رفاه را که کنترل آنها را کنترل می کند برای رهبران چین دشوارتر می کند.


دلیل این امر این است که مجریان چینی در حال تهیه غذا هستند. به نخبگان مالی در هنگ کنگ با هزینه شرکت های فناوری. ایستگاه استعمار سابق انگلیس مدتها دروازه ورود مالی بین شرق آسیا و سایر نقاط جهان بود. اما سرکوب آزادی های سیاسی از زمان بازگشت هنگ کنگ به کنترل چین و به ویژه در پنج سال گذشته همزمان با تقویت قدرت شی جین پینگ ، رئیس جمهور چین ، این نگرانی را ایجاد کرده است که بخش مالی این کشور می تواند آسیب ببیند. ادامه معاملات بیشتر از طریق هنگ کنگ می تواند تلاشی برای تقویت صنعت و شاید نشان دادن بانکداران در آنجا باشد - همه آنها از افزایش کنترل پکن راضی نیستند - نان آنها از کدام طرف کره تهیه می شود.

به نظر می رسد این اقدامات در زمینه گسترده تری از برنامه نظارت و کنترل مالی چین نیز جای می گیرند. این برنامه شامل توسعه مداوم ارز دیجیتال بانک مرکزی است که می تواند توسط بانک مرکزی چین دقیقاً کنترل و کنترل شود و سرکوب گروه Ant که گروه مالی شخصی و ابزارهای پرداخت را به افراد ارائه می دهد. محدود کردن لیست های بین المللی سهام می تواند به همین ترتیب به چین کمک کند سیاست کنترل دقیق سرمایه خود را حفظ کند ، این امر هم مالکیت خارجی دارایی های چینی و هم انتقال وجوه چین به خارج از مرزهای کشور را محدود می کند.

همه آنچه گفته شد ، ساده خواندن این سرکوب کاملاً مربوط به تلفیق کنترل مالی توسط حزب کمونیست است.

این سرکوب همچنین بر شرکت های فناوری مانند Tencent که در خارج از کشور لیست نشده است نیز تأثیر گذاشته است. جود بلانشت ، متخصص چین به CNBC گفت ، واکنش ایالات متحده به پیشنهادات سهام چین نتیجه ای ناخواسته بود. و در سایر حوزه های مالی ، به ویژه معاملات آتی کالاها ، چین در تلاش است تا بازارهای خود را به روی مشارکت خارجی به عنوان راهی برای افزایش نفوذ جهانی خود باز کند.

این نکات از این ایده حمایت می کند که آخرین موج سرکوب ها حداقل تا حدی ناشی از نگرانی های مربوط به امنیت سایبری است. اقدامات چین ، اگرچه بسیار تهاجمی تر است ، اما به طور گسترده ای منعکس کننده تلاش های اخیر در ایالات متحده و اروپا برای اجرای استانداردهای بهتر حریم خصوصی داده ها برای شرکت های اینترنتی است.

"ما تقریباً از هیچ قانونی [در مورد ] اینترنت [در چین] برای تنظیم بیشتر ،"سرمایه گذار چینی چی وانگ به CNBC اظهار نظر کرد."البته در طی این انتقال ، فشار ممکن است به دلیل [پایه] پایین زیاد به نظر برسد."

بالا