ارز دیجیتال

اشتباهات رایج در تحلیل تکنیکال چیست؟

1402/08/11 0

تحلیل تکنیکال (TA) یکی از پرکاربردترین روش ها برای تحلیل بازارهای مالی است. تحلیل تکنیکال را می توان اساساً در هر بازار مالی، اعم از سهام، فارکس، طلا یا ارزهای دیجیتال اعمال کرد. در حالی که درک مفاهیم اولیه تحلیل تکنیکال نسبتاً آسان است، تسلط بر آن هنری دشوار است. زمانی که در حال یادگیری هر مهارت جدیدی هستید، طبیعی است. اشنباهات زیادی در تحلیل تکنیکال انجام دهید. این می تواند به ویژه در هنگام معامله یا سرمایه گذاری مضر باشد.
یکی از اشتباهات رایج تریدرها، ترید بیش‌ازحد است. ترید نیازمند تجزیه‌وتحلیل‌های فراوان است و گاهی باید صبر کنید. برخی از استراتژی‌های معاملاتی برای اجرای درست به زمان بسیاری برای دریافت سیگنال قدرتمند نیاز دارند. برخی از تریدرها کمتر از سه معامله در سال انجام داده اما سود مناسبی از آن کسب می‌کنند.

بیش‌ازحد از اندیکاتورها استفاده نکنید

تحلیل مناسب به معنای استفاده بیش‌ازحد اندیکاتورها نیست. هر اندیکاتور هدف خاصی را دنبال می‌کند، به همین دلیل هنگام استفاده از چند اندیکاتور، سیگنال‌ها متناقض شده و تاثیر مخربی بر تحلیل شما دارند. بنابراین یک اندیکاتور اصلی را بر اساس استراتژی معاملاتی خود انتخاب کرده و سیگنال آنرا با یک شاخص دیگر تایید کنید.
اندیکاتور مناسب ویژگی‌های فراوانی دارد اما معمولا تریدرهای حرفه‌ای از اندیکاتورهایی استفاده کرده که قیمت و حجم معاملات نقشی اساسی در آن دارند. به‌طور معمول به ۲ الی ۳ اندیکاتور نیاز دارید.

به تحلیل تکنیکال اکتفا نکنید

برخی از تریدرهای تازه‌کار تنها از اندیکاتور استفاده کرده و کاری به تحلیل فاندامنتال و دیگر عوامل تاثیرگذار در تحلیل تکنیکال ندارند. بدون درک اصول تحلیل تکنیکال از سطوح مهم حمایت و مقاومت غافل خواهید شد. با این اتفاق، دیگر تفسیر درستی از الگوها نخواهید داشت.
برای درک درست اصول تحلیل تکنیکال و جلوگیری از ضرر، مقاله‌ی تحلیل تکنیکال را مطالعه کرده تا نحوه صحیح تحلیل رمز ارزهای مختلف را فرا گرفته و یک گام جلوتر از دیگر تریدرها باشید.
اگرچه اندیکاتورهای تکنیکال اطلاعاتی در مورد روند، قدرت نسبی، حجم و حرکت بعدی بازار ارائه می‌دهند اما اطلاع از احساسات بازار، روانشناسی ترید، اطلاع از اخبار و … نیز امری ضروری است و باید پیش از تصمیم‌گیری و باز کردن پوزیشن آنها را درنظر بگیرید.

از خود انتقام نگیرید

یک تفاوت اصلی بین تریدرهای تازه‌کار و معامله‌گران حرفه‌ای، قدرت کنترل احساسات است. معامله‌گران تازه‌کار پس از شکست، به‌سرعت به‌دنبال جبران هستند و این همان معامله انتقامی است و باید از آن اجتناب کنید.
به کلمه‌ی «تحلیل» در تحلیل تکنیکال دقت کنید، به‌طور طبیعی تحلیل به‌معنای آنالیز کردن بازار است و به زمان نیاز دارد. به همین خاطر و برای جبران شکست باید آرام بمانید و عجولانه تصمیم نگیرید. روی ذهنیت منطقی و تحلیلی خود تمرکز کنید چرا که معاملات احساسی عاقبتی جز شکست و ضرر بیشتر ندارند. کمی استراحت کنید و هر زمان که آماده بودید، با ذهنی روشن و منطقی به دنیای ترید برگردید.

روی یک استراتژی پافشاری نکنید

تغییر کردن یکی از اساسی‌ترین رکن‌های تحلیل تکنیکال است. که باعث اشتباه کردن در تحلیل تکنیکال میشود. شرایط بازار به‌سرعت عوض می‌شود و پایدار نیست. شما به‌عنوان تریدر باید این تغییرات را شناسایی کرده و با آنها سازگار شوید. هر استراتژی در شرایطی خاص جواب‌گو بوده و همیشه کارساز نیست. فرض کنید استراتژی شما غلط است. این فرض به شما کمک کرده تا نقاط ضعف استراتژی‌تان را اصلاح کرده تا تصمیمات بهتری بگیرید.
یک نکته‌ی دیگر در این مورد، سوگیری‌های شناختی است. ما انسان‌ها به‌طور طبیعی وقتی به یک فرد یا یک استراتژی علاقه‌مند شویم، دیگر نقاط ضعف آن‌را ندیده و دچار سوگیری‌های شناختی می‎‌شویم. سوگیری‌های بر تصمیمات شما اثر گذاشته، قضاوت‌تان را تحت‌تاثیر قرار داده و دامنه احتمالاتی که می‌توانید درنظر بگیرید را محدود می‌کنند. آنها را بشناسید و کنترل کنید.

تحلیل تکنیکال بازی احتمالات است

در تحلیل تکنیکال یا Technical Analysis قطعیتی وجود ندارد. TA به احتمالات پرداخته و این بدان معناست که هیچ تضمینی بر موفقیت یک استراتژی یا یک الگو وجود ندارد. بازار همیشه مطابق انتظار شما رفتار نمی‌کند، حتی اگر احتمال حرکت صعودی یا نزولی بازار همچون سبزیِ چمن آشکار باشد هم هیچ قطعیتی وجود ندارد.
حین تنظیم استراتژی معاملاتی خود این عدم قطعیت را درنظر بگیرید. هرچقدر هم که باتجربه باشید، باز هم احتمال رخ داد قوی سیاه و اشتباه از آب درآمدن تحلیل شما وجود دارد. کرونا یک قوی سیاه بود و با همه‌گیر شدن کووید ۱۹، بازارهای مالی ضرر وحشتناکی را تجربه کردند و هیچ اندیکاتور یا الگویی قادر به پیش‌بینی این موضوع نبود. در نهایت درنظر نگرفتن احتمالِ شکست و عدم موفقیت منجر به ضررهای بزرگ و غیرقابل جبران می‌شود.

کورکورانه دیگر تریدرها را دنبال نکنید

برای مهارت در ترید باید به‌طور مداوم پیشرفت کنید. معامله‌گری جهانی پُررمزوراز است و روند یادگیری آن هیچ‌گاه متوقف نمی‌شود. یکی از بهترین راه‌های یادگیری تحلیل تکنیکال یا معامله، دنبال کردن تریدرهای باتجربه است. با دنبال کردن مصاحبه‌های برترین تریدرها، خیلی زود متوجه می‌شوید که معامله‌گران موفق از چند استراتژی کاملا متفاوت استفاده می‌کنند. به‌عنوان مثال یکی نتیجه مناسبی از یک استراتژی گرفته اما تریدر دیگر نتیجه‌ای از آن نمی‌گیرد. شاید ورود به یک معامله بر اساس تجزیه‌وتحلیل دیگر تریدرها و استفاده از سیگنال آنها منجر به سود شود اما کورکورانه دنبال کردن آنها نتیجه مناسبی در بلندمدت نخواهد داشت. البته این موضوع بدان معنا نیست که شما نباید دیگران را دنبال کرده و از آنها یاد نگیرید بلکه باید استراتژی فرد را با نیازها و ایده‌های ترید خود تطابق داده و تحقیق کنید.
یکی‌دیگر از راه‌های پیشرفت این است که نقاط قوت خود را پیدا کرده و روی آنها تمرکز کنید. استراتژی معاملاتی خود را روی آنها بنا کرده و پس از مدتی، همین نقاط قوت منجر به تمایز و موفقیت شما می‌شوند.

جمع بندی:

 ما برخی از رایج‌ترین اشتباهات تحلیل تکنیکال که مردم مرتکب می‌شوند، بررسی کردیم. به یاد داشته باشید که ترید کردن ساده نیست و معمولا بهتر است با یک چشم انداز بلند مدت آن را امتحان کنید. فراموش نکنید که هر تریدر موفقی قبلا برای رسیدن به موفقیت، این راه را طی کرده است. تنظیم دقیق تاکتیک‌های معاملاتی و یادگیری نحوه ارائه‌ ایده‌های معاملاتی، تلاش زیادی می‌طلبد.


 

لینک های مفید
بالا